Aktualności

11-06-2011

Pogoń w II lidze

Awansem do II ligi piłkarze Pogoni uczcili otwarcie nowego stadionu piłkarskiego w Siedlcach. W inauguracyjnym meczu siedlecka Pogoń zremisowała 2:2, po dramatycznej końcówce, z Wartą Sieradz. Remis okazał się jednak wystarczający do awansu do II ligi.

Otwarcie stadionu i kompleksu trzech boisk treningowych odbyło się 11 czerwca. Przecięcia wstęgi inaugurującej działalność obiektu dokonali: senator Waldemar Kraska, posłowie Stanisława Prządka, Krzysztof Borkowski, Jacek Kozaczyński, Krzysztof Tchórzewski, prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy Jarosław Głowacki i Anna Sochacka, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, wiceprezes Polimex-Mostostal Aleksander Jonek (główny wykonawca obiektu), prezes Agencji Rozwoju Miasta Siedlce (właściciel obiektu) Mirosław Pawłowski oraz ks. prałat Kazimierz Niemirka, który dokonał także poświęcenia obiektu.

Realizacja inwestycji trwała niespełna dwa lata. Pod koniec 2009 roku rozstrzygnięty został przetarg na budowę obiektu. Najkorzystniejszą okazała się propozycja konsorcjum firm Polimex-Mostostal S.A. i PAGRO Firma Brukarsko-Drogowa Przedsiębiorstwo Handlowo-Usługowe. Opiewała ona na kwotę 28.635.279,12 zł. Umowa na wykonawstwo została podpisana 15 grudnia 2009 r. W ramach pierwszego etapu budowy Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki na siedleckich błoniach powstał nowoczesny pełnowymiarowy stadion piłkarski z nawierzchnią trawiastą, systemami nawodnienia, odwodnienia i podgrzewania murawy, zadaszoną trybuną na 3 tysiące widzów, pod którą znajdą się pomieszczenia socjalne, sportowe, techniczne, biurowe oraz sala konferencyjna. Stadion został ogrodzony, posiada także nowoczesny system sprzedaży biletów i organizacji widowni. W ramach tej części inwestycji przygotowane zostały także rozwiązania techniczne umożliwiające dobudowanie w kolejnym etapie pozostałych trybun.

Obok stadionu wybudowane zostały trzy pełnowymiarowe boiska treningowe - dwa z nawierzchnią naturalną, a trzecie ze sztuczną trawą, z systemem nawodnienia i odwodnienia, oświetleniem i trybunami na 300 i 400 miejsc. W pierwszym etapie powstał również parking mogący pomieścić 289 samochodów osobowych i autobusy. Docelowo stadion po wybudowaniu trzech pozostałych trybun będzie mógł pomieścić 7 500 widzów. Kolejną inwestycją w ramach Regionalnego Ośrodka Sportu, Rekreacji, Rehabilitacji i Turystyki będzie Aquapark, a w dalszej kolejności w kompleksie na siedleckich Błoniach ma powstać hotel i sala widowiskowo-sportowa.

Otwarcie stadionu piłkarskiego było z pewnością wielkim wydarzeniem, bo obiekt wzbudza zachwyt nie tylko siedlczan. Wielu gości, a wśród nich wielokrotny reprezentant Polski i trener Stefan Majewski było zachwyconych obiektem, jego zapleczem, a przede wszystkim boiskami treningowymi, na których praktycznie przez cały rok może odbywać się szkolenie młodzieży. Już teraz wielu działaczy pytało właścicieli obiektu o możliwość organizowania tu zgrupowań.

O godz. 15.00 rozpoczął się inauguracyjny mecz na nowo otwartym stadionie. W trzecioligowym spotkaniu zmierzyły się zespoły MKP Pogoń Siedlce i Warta Sieradz. Mecz dostarczył nadkompletowi widzów wielu emocji. Już w 1 minucie na prowadzenie siedlczan mógł wyprowadzić Piotr Talar, który po podaniu Jacka Kosmalskiego trafił w boczną siatkę. Niestety, zemściło to się w 7 minucie. Po rzucie z autu piłkę pod nogi dostał Kacper Jezierski i świetnym strzałem w długi róg nie dał szans Jackowi Kozaczyńskiemu. 5 minut później mógł wyrównać Kosmalski, ale po minięciu bramkarza nie zdołał opanować piłki. Za chwilę kontratak Warty i Jezierski trafia w słupek. Kolejną doskonałą okazję goście mieli dwie minuty później, ale Robert Kowalczyk, będąc sam na sam z bramkarzem Pogoni, strzelił obok bramki. Bramkę wyrównującą dla zespołu z Siedlec w pierwszej połowie strzelić mógł Piotr Talar, ale strzał obronił Grzegorz Robakiewicz. Pogoń w tej połowie grała słabo i pozwalała na zbyt wiele gościom. W 33 minucie najlepszy strzelec Warty Bartosz Kozieł strzelił obok bramki, w 39 w słupek, a w 41 piłkę po jego strzale z linii bramkowej wybił Przemysław Rodak. Oprócz niego szansę na gola dla zespołu z Sieradza mieli Łukasz Markiewicz i Robert Kowalczyk, ale piłka nie znalazła drogi do bramki.

Do drugiej połowy siedlczanie przystąpili z 3 zmianami w składzie, ale obraz gry nie uległ zmianie. Co prawda goście nie stworzyli już sobie aż tylu klarownych sytuacji, ale za to bardzo uważnie grali w defensywie broniąc korzystnego wyniku. W 48 minucie po dośrodkowaniu Aleksieja Dubiny Emmanuel Emehel strzelił głową tuż obok bramki. W ostatnich minutach spotkania siedlczanie postawili wszystko na jedną kartę. Niestety w 84 minucie Marcin Kobierski wszedł z piłką w pole karne i mimo asysty trzech siedleckich obrońców umieścił piłkę w siatce. W tym momencie co bardzie nerwowi kibice zaczęli opuszczać stadion. Jednak w 87 minucie Pogoń zdobyła bramkę kontaktową. Po rzucie rożnym, po przebitce głową Paczkowskiego niekryty Mohammed Eid strzelił z bliska do siatki. Przed upływem 90 minuty sędzia wskazał, że dolicza do normalnego czasu gry 4 minuty. Po serii kilku rzutów rożnych pod rząd w 94 minucie Jacek Kosmalski, mimo asysty trzech obrońców strzałem głową zdobył wyrównująca bramkę. Chwilę potem sędzia Krzysztof Jakubowski z Piotrkowa Trybunalskiego zakończył mecz. Piłkarze i trenerzy Warty protestowali przeciwko uznaniu drugiej bramki i zakończeniu meczu. Sędzia był jednak stanowczy, a Marcin Kobierski i Robert Kowalczyk zostali ukarani żółtymi kartkami, a w konsekwencji czerwonymi.
Remis zapewnił Pogoni awans do II ligi. Grając bowiem w Legionowie Broń Radom przegrała z Legionovią 0:2.
Pogoń Siedlce - Warta Sieradz 2:2 (0:1) Widzów: 3500. Bramki: 87' Mohammed Eid, 90+4' Jacek Kosmalski oraz 7' Kacper Jezierski, 84' Marcin Kobierski. POGOŃ: Jacek Kozaczyński junior - Łukasz Wójcik (46' Aleksiej Dubina), Wiktor Borowickij (46' Mohammed Eid), Emmanuel Emehel, Piotr Talar - Robert Kwiatkowski, Przemysław Rodak, Mariusz Marczak (67' Marek Kaliszewski), Dariusz Dziewulski (46' Marcin Paczkowski), Damian Guzek - Jacek Kosmalski. (dd)