Aktualności

13-05-2011

Biblioteka po remoncie

Biblioteka po remoncie

Od piątku, 13 maja siedlczanie mogą już korzystać z pięknie odrestaurowanego budynku głównego Miejskiej Biblioteki Publicznej. W trakcie remontu, który pochłonął 7 mln zł, obiekt został nie tylko gruntownie zmodernizowany, ale i znacznie powiększony poprzez dobudowanie Czytelni od strony ul. Esperanto. Przed wejściem stanął pomnik Stefana Żeromskiego, przed laty patrona miejskiej książnicy.

Uroczystość oddania do użytku odremontowanego obiektu odbyła się 12 maja i trzeba przyznać, że scenariusz i sam przebieg imprezy zaskoczył licznie zgromadzoną publiczność. Dorożką podjechał sam Stefan Żeromski, który nie tylko opowiadał o swoich latach spędzonych w Siedlcach i okolicy, ale także pogratulował władzom samorządowym trafnej decyzji o remoncie. Oczywiście w rolę autora "Przedwiośnia" wcielił się aktor studenckiego teatru "Chwila" działającego przy siedleckim Uniwersytecie. Rodzajowa scenka odegrana przez sześcioro aktorów dostarczyła widzom nie tylko wiedzy o związkach i koneksjach Stefana Żeromskiego z naszym miastem, ale wprowadziła do nie mniej ważnego wydarzenia, jakim było odsłonięcie pomnika - ławeczki Stefana Żeromskiego.

Na uroczystości przybyło wielu znamienitych gości - przyjaciół siedleckiej książnicy. Władze Siedlec reprezentowali: prezydent Wojciech Kudelski i jego zastępcy Jarosław Głowacki i Anna Sochacka, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś oraz wiceprzewodniczący Adam Bobryk, który jest także przewodniczącym Rady Programowej MBP. Nie zabrakło przedstawicieli siedleckich instytucji, pracowników Biblioteki i czytelników, którzy przez ponad półtora roku cierpliwie znosili przeprowadzki.
Obiekt został pięknie odremontowany. Cieszy czytelników dużą czytelnią ze stanowiskami komputerowymi, cyfrowym katalogiem, przesuwanymi regałami oraz salonikiem do spotkań z autorami. Znacznie powiększony mieści teraz wszystkie działy, które poprzednio znajdowały się w różnych częściach Siedlec.

Uroczystego przecięcia wstęgi honorowej dokonali dyrektor MBP Jadwiga Madziar, prezydent Wojciech Kudelski i przewodniczący RM Piotr Karaś. Obiekt poświęcił ks. kanonik Adam Patejuk, proboszcz parafii pw. Św. Stanisława BM. Uroczystość uświetnił koncert Edyty Geppert w Sali Białej.

Źródło: dd

« Powrót