Aktualności

10-06-2013

W rocznicę wizyty Jana Pawła II

W rocznicę wizyty Jana Pawła II

10 czerwca przypada 14. rocznica Wizyty Apostolskiej Ojca Świętego Jana Pawła II w Siedlcach. Było to bez wątpienia najważniejsze wydarzenie w historii naszego miasta. W poniedziałek, 10 czerwca, pod Krzyżem Papieskim na Błoniach, przedstawiciele władz samorządowych Siedlec złożyli kwiaty.

Przypomnijmy niektóre najistotniejsze momenty tego szczególnego w historii naszego miasta dnia. Ojciec Święty Jan Paweł II odwiedził Siedlce 10 czerwca 1999 r. Była to już siódma podróż apostolska Jana Pawła II do Ojczyzny i trwała od 5 do 17 czerwca 1999 r., a przebiegała pod hasłem „Bóg jest miłością”. W jej trakcie papież odwiedził 23 miejscowości, wśród nich Siedlce. Według różnych ocen na spotkanie z papieżem w Siedlcach przybyło od pół miliona do 750 tys. osób! Wraz z wyznawcami obrządku łacińskiego modlili się też grekokatolicy, którzy przybyli do Siedlec z Polski, ale też z Ukrainy, Litwy, Kazachstanu, Rosji i Białorusi.

Około godziny 9.35 śmigłowiec z Janem Pawłem II na pokładzie wylądował na ziemi siedleckiej. Ojciec Święty w towarzystwie biskupa siedleckiego Jana Wiktora Nowaka objechał samochodem plac celebry, po czym rozpoczęła się liturgia Mszy św. Wraz z Janem Pawłem II koncelebrowało ją 300 kapłanów, m.in. kardynałowie: Angelo Sodano, Franciszek Macharski, Henryk Gulbinowicz, Kazimierz Świątek (z Białorusi), Józef Kowalczyk. Ojca Świętego powitał biskup Jan Wiktor Nowak. Ordynariusz zwrócił się do Jana Pawła II z prośbą o poświęcenie kamieni węgielnych pod budowę Centrum Charytatywno-Duszpasterskiego i Liceum Katolickiego.

Po Ewangelii papież wygłosił homilię. Ojciec Święty m.in. nawiązał w niej do „modlitwy o jedność”, z którą Kościół idzie przez dzieje od dwóch tysięcy lat. Papież wskazał na krzyż – znak wiary, miłości, nadziei i przypomniał, że stanowi on źródło siły. Nawoływał, by krzyż był zawsze obecny w naszym życiu, by uczynić go drogowskazem w kroczeniu drogą Jezusa. Jan Paweł II wspomniał również, że jako kardynał odwiedził Siedlce i Kodeń. Na zakończenie Eucharystii Papież pozdrowił zgromadzonych.

Powiedział wtedy: - Pragnę podziękować Bogu za tę Eucharystyczną Ofiarę, w której tak wielka rzesza uczestniczyła. Raduję się, że mogłem nawiedzić waszą piękną i gościnną ziemię. Jest to ziemia męczenników podlaskich, błogosławionego Honorata Koźmińskiego. Jest to ziemia wielu pisarzy, poetów i artystów, choćby wymienić tylko Henryka Sienkiewicza, Józefa Ignacego Kraszewskiego czy Leona Wyczółkowskiego. […] Modlę się za was, byście czyniąc sobie ziemię poddaną, wielkodusznie potrafili się dzielić owocami swojego trudu z innymi. Należy się wam nasza wdzięczność i troska o lepsze jutro. Serdecznie pozdrawiam wszystkich uczestników liturgii na Błoniach siedleckich.

Szczególnie wzruszającym momentem były pozdrowienia papieskie skierowane do pielgrzymów przybyłych zza wschodniej granicy. Jan Paweł II zwrócił się do nich w ich ojczystych językach: po białorusku, rosyjsku i ukraińsku. Raz po raz słowa papieskie były przerywane brawami i okrzykami: Niech żyje Papież i Zostań z nami! Ojciec Święty tak to skomentował: Niech Bóg wszystkim błogosławi. Bardzo wielu was się tu zgromadziło, jakby Siedlce liczyły milion. Bogu dzięki!

 

Kilka minut po godzinie 13. Jan Paweł II opuścił plac celebry, udając się do domu biskupa siedleckiego. Na ulicach, którymi przejeżdżał, siedlczanie żywiołowo pozdrawiali go chorągiewkami i transparentami. Po obiedzie i odpoczynku w Kurii Diecezjalnej, o godz. 16.30 papież nawiedził katedrę siedlecką, gdzie modlił się przez krótką chwilę. Następnie udał się na lądowisko, skąd odleciał do Drohiczyna. Żegnały go serdecznie tłumy mieszkańców miasta i pielgrzymi zebrani na siedleckich Błoniach.

Warto w tym miejscu wspomnieć, że następnego dnia Jan Paweł II przybył do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Po raz pierwszy w historii Papież spotkał się z parlamentem narodowym. W trakcie powitania przez Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego, gdy zapytano Jana Pawła II o wrażenia z trwającej pielgrzymki Ojciec Święty, będąc pod wrażeniem spotkania z wiernymi na siedleckich Błoniach, powiedział: - „Siedlce, O! Siedlce!”

Dariusz Dybciak
 

Źródło: dd

« Powrót