Aktualności

12-06-2013

Wawrzyny po raz szósty

Wawrzyny po raz szósty

Już po raz szósty prezydent Siedlec Wojciech Kudelski przyznał ludziom siedleckiej kultury "Wawrzyny Siedleckie". Nagrody otrzymali: historyk Edward Kopówka, artysta plastyk Tomasz Nowak, chórmistrz Dariusz Różański, piosenkarz i muzyk Marcin Sójka, a także malarz i poeta Zygmunt Urbanowicz.

Uroczystość wręczenia nagród odbyła się 11 czerwca w Sali Teatralnej Centrum Kultury i Sztuki. Przyznawane od sześciu lat "Wawrzyny Siedleckie" mają na celu uhonorowanie rodzimych twórców za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury. W tym roku stowarzyszenia i placówki kultury wysunęły 11 kandydatur. Kapituła nagrody postanowiła wybrać 5 laureatów, którymi zostali: historyk Edward Kopówka, artysta plastyk Tomasz Nowak, chórmistrz Dariusz Różański, piosenkarz i muzyk Marcin Sójka, a także malarz i poeta Zygmunt Urbanowicz.
W tym roku gala wręczenia "Wawrzynów" miała podniosły przebieg. Laureaci wchodzili na scenę po czerwonym dywanie, przy dźwiękach ulubionej muzyki. Zasiadali w stylizowanym fotelu, aby wysłuchać słów o swojej drodze artystycznej i dorobku. Następnie władze samorządowe Siedlec prezydent Wojciech Kudelski, jego zastępcy Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, a także przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś wręczali nagrody laureatom.
Uroczystość zakończył specjalny, okolicznościowy koncert „Przebój za przebojem…”, w wykonaniu Orkiestry Wojskowej w Siedlcach oraz solistów Teatru ES pod kierownictwem kapelmistrza por. Dariusza Kaczmarskiego.

Laureaci:
Edward Kopówka z wykształcenia historyk, pracuje od blisko dwudziestu lat w Muzeum Okręgowym w Siedlcach, na stanowisku kierownika Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince. Od wielu lat prowadzi badania naukowe na temat historii regionalnej oraz Holokaustu. Dziejom Siedlec poświęcił m.in. publikacje książkowe: „Żydzi siedleccy”, „Stalag 366 Siedlce”, „Żydzi w Siedlcach 1850-1945”. Był współinicjatorem wydania „Dziennika Anny Kahan 1914-1916”, który dostarcza nam wielu cennych informacji o życiu w Siedlcach w latach I wojny światowej.
Tomasz Nowak - artysta plastyk, nauczyciel akademicki Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach, kierownik Katedry Plastyki w Instytucie Pedagogiki. Od 1993 r. prowadzi pracownię plastyki przy Miejskim Ośrodku Kultury w Siedlcach. Dorobek artystyczny Laureata Nagrody jest okazały i prezentuje różnorodność oraz wszechstronność artysty. Wielokrotny stypendysta, zdobywca nagród i wyróżnień państwowych, rektorskich oraz nagród uzyskanych za działalność artystyczną. Był m.in. stypendystą Międzynarodowego Sympozjum Sztuki w Niemczech, stypendystą Wojewody Siedleckiego, Prezydenta Miasta Siedlce, laureatem nagrody „Złoty Jacek” i wielu innych prestiżowych wyróżnień. W 2007 r. otrzymał Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za szczególne zasługi w upowszechnianiu kultury.
Dariusz Różański - Chórmistrz i Instruktor śpiewu w Zespole Pieśni i Tańca Ziemi Siedleckiej „CHODOWIACY” im. Alicji Siwkiewicz, nauczyciel muzyki w Publicznym Gimnazjum nr 4. Prowadzona przez Niego grupa wokalna Zespołu Pieśni i Tańca „Chodowiacy” osiąga sukcesy i uzyskuje wiele wyróżnień i nagród. Dariusz Różański w Gimnazjum Publicznym nr 4 zorganizował i prowadzi od 1999 roku chór dziewczęcy, który od 6 lat jest najlepszym chórem szkolnym woj. mazowieckiego i reprezentuje województwo w najbardziej prestiżowym „Ogólnopolskim Konkursie Chórów a Cappella Dzieci i Młodzieży” w Bydgoszczy.
Marcin Sójka - artysta muzyk, od najmłodszych lat związany z siedlecką sceną muzyczną. Swoją przygodę muzyczną rozpoczął w 1995 roku pod opieką Zbigniewa Panka, w Klubie Piosenki, działającym przy Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach. W latach 1998-1999 rozpoczął naukę gry na gitarze klasycznej w Ognisku Muzycznym w Siedlcach. Przez dwa sezony był odtwórcą tytułowej roli w musicalu „Piotruś Pan” wystawianego w Teatrze Muzycznym ROMA w reżyserii Janusza Józefowicza. Marcin Sójka jest laureatem wielu nagród i wyróżnień wydarzeń artystycznych: przeglądów, konkursów, festiwali, które odbyły się w naszym mieście i na arenie ogólnopolskiej. W 2010 jako Stypendysta Prezydenta Miasta Siedlce zagrał główną rolę w popularnym spektaklu muzycznym "Giganci Piosenki“, który wyreżyserował Waldemar Koperkiewicz.
Zygmunt Urbanowicz - pochodzi z Siedlec. Jest twórcą kultury, malarzem, rzeźbiarzem i poetą. W czasie długoletniej drogi twórczej otrzymał wiele nagród, wyróżnień i dyplomów. W latach 1975-1983 mieszkał w Szklarskiej Porębie, gdzie był cenionym artystą. Wykonał m.in. płaskorzeźby dla kościołów w Legnicy. Laureat jest twórcą poezji patriotycznej. W roku 1993 wydał tomik wierszy z własnymi ilustracjami pt. Szklarska Poręba mojej pamięci. W roku 1997 opublikował w Polskiej Oficynie Wydawniczej tomik wierszy patriotycznych pt. Powróćmy do Polski. Kolejne tomy poezji wydane w wydawnictwie Polihymia to Polsko zbudź się (2002) i Nasz los to Polski los (2004). W 2010 roku wydał tomik wierszy O! wznieś się Orle biały.


 

« Powrót

Galeria