Aktualności

29-08-2011

XIX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru

XIX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru

W sobotę 27 sierpnia koncertem na finał zakończył się XIX Międzynarodowy Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru.

Przez trzy dni Siedlce stały się stolicą folklorystyczną Polski goszcząc twórców kultury ludowej z całego świata. Swój dorobek zaprezentowały zespoły z Rosji, Armenii, Chorwacji, Litwy, Turcji, Rumunii i Meksyku. Polskę reprezentowali "Chodowiacy"

Festiwal rozpoczął się we czwartek od barwnej parady artystów ulicami Siedlec. Taniec muzyka i śpiew, przeplatały się z gwarem miasta tworząc wyjątkowe widowisko podczas, którego mieszkańcy mogli poczuć przedsmak wieczornych koncertów jakie odbywały się w Centrum Kultury i Sztuki.


Twórców w imieniu mieszkańców i władz miasta przywitał prezydent Wojciech Kudelski podczas spotkania z artystami, które odbyło się w Sali białej MOK. W trakcie spotkania na którym obecni byli również zastępcy prezydenta Anna Sochacka i Jarosław Głowacki, a także przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, artyści oraz ich opiekunowie otrzymali pamiątkowe gadżety od miasta.

Festiwal to trzy koncerty główne, barwne parady, muzyka ludowa na żywo, porywająca zarówno młodszą jak i bardziej dojrzałą publiczność, która w całości wypełniła salę teatralną CKiS. Wyjątkową atrakcją były koncerty zespołu "Od Przysuchy." Młodzi artyści pielęgnujący muzyczne tradycje ludowych kapel, wypełnili melodiami polek i oberków spotkania Folk Cafe, które podczas festiwalu odbywały się w specjalnie zorganizowanym ogródku Cafe Brama. W trakcie festiwalu prezentowane było również rękodzielnictwo artystyczne. W foyer CKiS można było zasiąść za prawdziwą maszyną tkacką i spróbować swych sił w wyrobie tradycyjnych bieżników i serwet.

Siedlecki Festiwal Pieśni, Tańca i Folkloru zorganizowany przez Centrum Kultury i Sztuki po raz kolejny udowodnił, że sztuka ludowa może zachwycać. To wspaniałe wydarzenie odbywające się pod patronatem Prezydenta Miasta Siedlce przyciągnęło rzesze widzów, którzy licznie wzięli udział w koncertach. Dyrektorem artystycznym festiwalu była Bożena Wojciuk, nad całością imprezy czuwał dyrektor CKiS Mariusz Orzełowski.

Źródło: pm

« Powrót