Aktualności

01-09-2011

Nowe osiedle STBS

Nowe osiedle STBS

Siedleckie Towarzystwo Budownictwo Społecznego 30 sierpnia przekazało oficjalnie do użytku swój dziesiąty blok mieszkalny. Powstał on przy ul. Gospodarczej 10 i są w nim 23 mieszkania oraz jeden lokal usługowy.

To pierwszy etap budowy nowego osiedla mieszkaniowego w tej części miasta. STBS planuje wybudowanie tu 7 budynków z ponad 260 mieszkaniami.

Uroczystość wręczenia kluczy mieszkańcom odbyła się 30 sierpnia. Wzięli w niej udział prezydent Wojciech Kudelski, przewodniczący Rady Miasta Piotr Karaś, prezes STBS Andrzej Filipek, siedleccy radni i władze spółek komunalnych. Poświęcenia obiektu dokonał proboszcz parafii pw. Św. Maksymiliana Kolbe o. Zdzisław Beń OFM Conv.

- Ten blok to wstęp do budowy całego osiedla mieszkaniowego w tej części miasta - powiedział prezydent Kudelski. - Wierzę, że mieszkańcy będą zadowoleni z wybrania tej lokalizacji. Obok będą mieli cały kompleks rekreacyjno-sportowy, a do centrum Siedlec też stąd niedaleko. STBS planuje powstanie tu całego osiedla i będzie to bardzo ładny zakątek naszego miasta.

Budowa przy ul. Gospodarczej 10 trwała nieco ponad rok. Wykonawcą inwestycji, wyłonionym w postępowaniu przetargowym, była firma "Cetus" z Łosic. Mieszkania STBS przekazywane są do dyspozycji przyszłym najemcom w stanie gotowym do zasiedlenia. Są wyposażone w niezbędny sprzęt, jak np.: kuchenka gazowa czteropalnikowa  z piekarnikiem, zlewozmywak dwukomorowy ze stali nierdzewnej obudowany szafką w kuchni oraz wanna, umywalka i miska ustępowa w łazience. Jednak na szczególną uwagę zasługuje fakt zamontowania tzw. logoterm - czyli stacji wymiennikowych, oddzielnych dla każdego mieszkania. Innym nowatorskim rozwiązaniem są nawiewniki higrosterowane, które nie tylko usuwają nadmiar wilgoci w pomieszczeniach, zapobiegając w ten sposób powstawaniu pleśni i grzybów ale poprawiają jakość powietrza i jednocześnie pozwalają zaoszczędzić energię cieplną.

Obok oddanego już do użytku bloku trwa budowa kolejnego. Przy ul. Gospodarczej 12 na początku przyszłego roku oddanych zostanie do użytkowania 59 mieszkań i 1 lokal usługowy. Rejon ul. Gospodarczej stanowi ogromny potencjał dla planowania nowych inwestycji Spółki. W pierwszej kolejności planowana jest budowa przy ul. Gospodarczej 15 (2 budynki mieszkalne - 48 mieszkań), a następnym krokiem będą 4 budynki mieszkalne (około 160 mieszkań) przy ul. Gospodarczej 17. Ponadto STBS przygotowuje się do kolejnej inwestycji (budynek mieszkalny z lokalami użytkowymi) przy ul. Kurpiowskiej, róg Kraszewskiego.

Mieszkania w STBS mają charakter mieszkań wielopokoleniowych co oznacza, że po najemcach uprawnienia do zajmowania tych mieszkań przechodzi na dzieci, a następnie na wnuki. Wszystko wskazuje na to, że już w niedługiej przyszłości, najemcy mieszkań w STBS będą mogli stać się także ich właścicielami.

Spółka od chwili powstania zrealizowała 9 inwestycji mieszkaniowych, w których zlokalizowano 458 mieszkań o łącznej powierzchni użytkowej 21.318,84 m2, 11 lokali handlowo - usługowych oraz 45 garaży. Pierwszy budynek mieszkalny przy ul. Unitów Podlaskich 7 zasiedlono 1999 r. W kolejnych latach oddano do użytku budynki przy ul.: Unitów Podlaskich 7A, Niepodległości 10 i Niepodległości 10 A, Romanówka 1 A, Unitów Podlaskich 14, Starowiejskiej 60A, Starowiejskiej 60B oraz Daszyńskiego 6. Ten ostatni budynek był realizowany dla potrzeb Miasta Siedlce. Zgodnie z zawartym porozumieniem to właśnie miasto skierowało tam do zamieszkania 60 rodzin.

Źródło: dd

« Powrót