Aktualności

23-09-2011

XX rocznica proklamowania niepodległości Czeczeńskiej Republiki Iczkeria

XX rocznica proklamowania niepodległości Czeczeńskiej Republiki Iczkeria

21 września w Sali Podlasie odbyły się uroczystości z okazji 20 lecia ogłoszenia niepodległości Czeczenii. Z tej okazji w Siedlcach gościł Aslanbek Kekharsaev - oficjalny przedstawiciel czeczeńskiego rządu na uchodźctwie.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Gazety Podlaskiej i Klub Gazety Polskiej w Siedlcach pod honorowym patronatem prezydenta miasta Siedlce Wojciecha Kudelskiego i Posła na Sejm Krzysztofa Tchórzewskiego. W uroczystościach wzięli również udział przedstawiciele siedleckiej Solidarności Tomasz Olko oraz Sylwester Czyżyk. Na spotkanie licznie przybyli uczniowie siedleckich szkół średnich.
Choć oficjalnie Czeczenia jest autonomiczną republiką to w praktyce znajduje się pod okupacją Rosyjską, która jest konsekwencją trwającej od 1999 roku wojny. Ciągle dochodzi tam do łamania praw człowieka a dramatyczna sytuacja gospodarcza spowodowana wojną przyczynia się do pogłębiania zapaści tego kaukaskiego kraju. Obecnie na emigracji przebywa kilkadziesiąt tysięcy Czeczenów, którzy borykają się z wieloma przeciwnościami. Trudności ze statutem uchodźców, znalezieniem legalnej pracy, to tylko niektóre z problemów jakie codziennie napotykają czeczeńscy emigranci.
Podczas uroczystości obok okolicznościowych wystąpień, Aslanbek Kekharsaev wręczył dziewięciu osobom okolicznościowe dyplomy z podziękowaniem za okazaną pomoc narodowi Czeczeńskiemu. Na scenie "Podlasia" zaprezentowali się również młodzi artyści z Czeczenii. Tańce narodowe zaprezentowali tancerze z zespołu "Vainakh" którego opiekunem artystycznym jest przebywająca na uchodźctwie Marina Hulia. Uroczystościom towarzyszyła wystawa fotograficzna pt. Droga do niepodległości".

Źródło: pm

« Powrót