Aktualności

26-09-2011

Ćwiczenia "Ratusz 2011"

Ćwiczenia "Ratusz 2011"

Wybuch na nowym stadionie

Szesnaście osób rannych, w tym sześć w stanie ciężkim to wynik eksplozji bomby na stadionie w Siedlcach. Tuż po godzinie 10.00 na siedleckim stadionie wybuchła bomba.

Ładunek został podłożony przy wejściu do jednego z sektorów na widowni. Siła rażenia spowodowała liczne obrażenia wśród widzów oglądających mecz piłkarski. Spotkanie zostało przerwane, a ochrona obiektu ewakuowała kibiców na płytę boiska i rozpoczęła udzielanie pierwszej pomocy rannym. Po kilku minutach na stadionie pojawili się ratownicy z obu siedleckich jednostek ratowniczo gaśniczych, pogotowie ratunkowe, policja oraz służby miejskie. Ciężko ranni zostali przewiezieni do oddalonego o niespełna kilometr szpitala. Na stadionie pojawili się także pirotechnicy, którzy poszukiwali kolejnych ładunków wybuchowych.
Na szczęście były to tylko ćwiczenia obronne o kryptonimie "Ratusz 2011", których celem było przygotowanie siedleckich służb ratowniczych do działania w wypadku wystąpienia ataków terrorystycznych.
- Ćwiczenia udowodniły, że wszystkie siedleckie służby ratunkowe stanęły na wysokości zadania. Są bardzo dobrze przygotowane do działań nawet w tak ekstremalnych warunkach - powiedział po ćwiczeniach prezydent Siedlec Wojciech Kudelski. - Mieszkańcy Siedlec mogą czuć się bezpiecznie na imprezach odbywających się w naszym mieście. Jesteśmy przygotowani, potrafimy przeciwdziałać zagrożeniu, usuwać jego skutki i minimalizować ewentualne straty.
Powiatowe Ćwiczenia Obronne odbywają się co dwa lata. Tym razem były to zajęcia dwudniowe. Pierwszego dnia, 26 września ćwiczono likwidację skażenia, które miało w siedzibie Urzędu Miasta Siedlce. W jednym z pomieszczeń podczas otwierania przesyłki rozsypana została nieznana substancja chemiczna. Zarządzono ewakuację Urzędu, a powiadomione służby ratunkowe przystąpiły do usuwania skutków skażenia. (dd)

Źródło: dd

« Powrót