Aktualności

22-01-2018

Stadler dla Mazowsza i Krakowa

Stadler dla Mazowsza i Krakowa

Siedlecki Stadler podpisał w ubiegłym tygodniu dwie umowy: na dostawę 71 nowych pociągów dla Kolei Mazowieckich i 50 tramwajów dla MPK w Krakowie.

Umowę ramową na dostawę 71 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT dla Kolei Mazowieckich podpisano 17 stycznia w Warszawie. Stadler Polska Sp. z o.o. dostarczy je z Siedlec, gdzie będą produkowane. Pracę w firmie, dzięki zwiększeniu portfela zamówień może zyskać nawet kilkaset osób. Wartość zamówienia dla mazowieckiego przewoźnika to rekordowe 2,2 mld zł.

Większa ilość taboru spowoduje zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na Mazowszu. Pojazdy będą jednoprzestrzenne, klimatyzowane, wyposażone w urządzenia informacji wizualno-dźwiękowej oraz bezprzewodowy dostęp do internetu. Mają osiągać prędkość nie mniejszą niż 160 km/h. Ponadto będą wyposażone w wewnętrzny i zewnętrzy monitoring, platformę dla osób z niepełnosprawnościami, mocowania wózków inwalidzkich, dziecięcych i rowerów, toalety z obiegiem zamkniętym oraz interkom umożliwiający kontakt pasażera z maszynistą w sytuacji awaryjnej i defibrylatory AED. Wszystkie nowe pojazdy mają być wyposażone w urządzenia ETCS (europejski system sterowania).

Koleje Mazowieckie po fundusze na realizację inwestycji aplikują o środki unijne w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Pojazdy zostaną dostarczone Kolejom Mazowieckim w kilku transzach.

Dzień wcześniej, 16 stycznia w Krakowie Konsorcjum Stadler-Solaris (Solaris Bus & Coach S.A. i Stadler Polska Sp. z o.o.) podpisało z MPK S.A. w Krakowie umowę na dostawę nowych, niskopodłogowych tramwajów. Umowa ramowa obejmuje dostawę w sumie 50 pojazdów, a umowa realizacyjna stanowi, że pierwsza część zamówienia - w ilości 35 sztuk nowego taboru - trafi do Krakowa na początku 2020 roku. Cały kontrakt zgodnie z umową ma zostać zrealizowany w trzecim kwartale 2020 roku.

Wartość całego zamówienia 35 tramwajów to ponad 314 mln zł, a dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020 dla tej Inwestycji wyniesie prawie 125 mln zł. 

 

opr. JiC, na podst inf. pras. Stadler Polska Sp. z o.o.

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót