Aktualności

18-04-2018

Czekamy na projekty Mieszkańców!

Czekamy na projekty Mieszkańców!

Z 30 kwietnia do 29 maja magistrat wydłużył termin składania wniosków przez Mieszkańców na wykorzystanie 500 tys zł. w ramach tzw. budżetu obywatelskiego Siedlec. Na realizację ubiegłorocznych projektów Miasto wyda w tym roku 546 tys zł.

Zasady i tryb przeprowadzania Budżetu Partycypacyjnego na rok 2019 w wersji przyjętej przez Radę Miasta w grudniu ub. roku zawierały drobne pomyłki pisarskie dot. terminów; tj. terminu składania wniosków przez pomysłodawców i terminów spotkań z mieszkańcami Okręgów Konsultacyjnych. Radni 17 kwietnia podczas sesji usunęli błędy i zaakceptowali nowe terminy, określone następująco:
- składanie wniosków przez Mieszkańców wydłużono do 29 maja 2018 roku,
- a spotkania z mieszkańcami nt. zgłoszonych pomysłów odbywać się będą od połowy czerwca.

Za to z 31 do 14 dni uległ skróceniu okres przeznaczony na merytoryczną weryfikację i zaopiniowanie złożonych wniosków przez Urząd Miasta.

Budżet partycypacyjny 2019

Od 1 marca można zgłaszać do magistratu pomysły i projekty w drugiej edycji tzw. budżetu obywatelskiego Miasta Siedlce. Reguły pozostały bez zmian poza jedną nowością, jaką jest wydłużenie o tydzień terminu głosowania, w którym weźmiemy udział we wrześniu. Miasto na realizację ubiegłorocznych projektów wyda w tym roku 546 tys zł.

Od 1 marca indywidualnie, grupowo, jako stowarzyszenia lub inne podmioty można składać w Biurze Obsługi Interesanta formularze z pomysłami i propozycjami dot. przeznaczenia ponad 500 tys. złotych - pieniędzy wydzielonych z miejskiego budżetu. Jedynym warunkiem jest uzyskanie pod każdym z projektów 15. podpisów popierających zgłaszany pomysł. Warto pamiętać przy tym, że pomysł w danym okręgu mogą zgłaszać tylko jego mieszkańcy oraz, że grunty na których lokowane mają być docelowe inwestycje lub imprezy, muszą należeć do samorządu lub pozostawać w jego wieczystym użytkowaniu. Pomysły, które przejdą "sito" weryfikacji, zostaną poddane pod głosowanie na jesieni, a do ich realizacji dojdzie w 2019 roku.

Z zasadami i procesem realizacji budżetu partycypacyjnego 2018 można zapoznać się pod tym linkiem. Regulamin konsultacji 2019 zamieszczamy poniżej. Formularz zgłaszania projektów dostępny jest na stronie Urzędu Miejskiego oraz w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta (dodajemy go również pod tekstem).

Do zgłoszeń, wzorem roku poprzedniego, służy formularz, w którym trzeba m.in. oszacować koszt ogólny i jego składowe. Po staremu w nowej edycji pozostawione zostały granice okręgów głosowania, dedykowana kwota ogólna i kwoty tzw. bazowe dla okręgów. Również cykl realizacji procesu i zasady określające tzw. budżet obywatelski zostały bez zmian. Propozycje mogą składać i głosować na nie również już 16-letni siedlczanie.

Magistrat decyzją Rady Miasta przeznaczył na inwestycje w ramach budżetu obywatelskiego - na projekty w 4 okręgach - ponad 500 tys zł., tj. po ok. 125 tys. (więcej o zasadach głosowania tutaj).

W ub. roku zgłoszono 23 różnorakie projekty - głównie infrastrukturalne (np. chodniki). Do realizacji w 2018 roku, decyzją Prezydenta Miasta skierowano więcej niż tylko te zwycięskie, bo aż 6 projektów. W ubiegłorocznym, wrześniowym głosowaniu wzięło udział (korespondencyjnie, przez internet i osobiście w Biurze Obsługi Interesanta) 1668 osób (wyniki głosowania 2017 tutaj).

A oto ubiegłoroczne projekty które zostaną zrealizowane:

- Słoneczne Obserwatorium Astronomiczne w Liceum im. B. Prusa (okręg 2),
- Uzupełnienie i wymiana nawierzchni chodnika wzdłuż budynku Wyszyńskiego 3, do budynku Wyszyńskiego 7 i wzdłuż ściany szczytowej Wyszyńskiego 5 do wyjazdu z tej części Osiedla Wyszyńskiego (numery nieparzyste), na ulicę Wyszyńskiego (okręg 2),
- Budowa chodnika dla pieszych z dostosowaniem dla ruchu rowerowego w ulicy Piaski Starowiejskie, od ulicy Ogrodowej do ulicy Traugutta (okręg 2),

- Budowa nawierzchni chodników na ul. Kaszubskiej, od Ronda Żołnierzy Wyklętych do ul. Pomorskiej - na wysokości ul. Żuławskiej i Pescantina -, i na ul. Żuławskiej do wejścia do Przedszkola Nr 27 (okręg 3),
- Chodnik dla pieszych i pas dla ruchu rowerowego pomiędzy ulicami Żytnią i Sokołowską, wzdłuż sklepu Kaufland (okręg 4),
- Budowa bezpiecznego przejścia dla pieszych „ZEBRA-PREMIUM” na skrzyżowaniu ulic Warszawskiej, Plażowej i Dylewicza (okręg 4).
 

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

 

Załączniki:

« Powrót