Aktualności

14-05-2018

Kampania polskości Wojewody

Kampania polskości Wojewody

Siedlce to pierwsze Miasto poza Warszawą, w którym 14 maja zainaugurowano projekt kampanii edukacyjnej Wojewody Mazowieckiego, przygotowany na 100-lecie odzyskania Niepodległości: „Mazowieckie – historia Niepodległości”.

"Sensacje XVIII wieku" - autorski program recytacji uzupełniony pieśniami szkolnego chóru - jaki pokazali gościom uczniowie "Dziesiątki"  im. Księżnej Aleksandry Ogińskiej, był kompilacją najistotniejszych scen z historii Polski, od czasów uchwalenia Konstytucji 3 Maja do 1918 roku. Inscenizację historyczną z okazji 100-lecia odzyskania Niepodległości zobaczyli: Wojewoda Mazowiecki - Zdzisław Sipiera, który był inicjatorem kampanii i jej organizatorem, wiceprezydent Anna Sochacka i przewodniczący Rady Miasta Henryk Niedziółka oraz m.in. Mazowiecka Kurator Oświaty - Aurelia Michałowska.

„Mazowieckie – historia Niepodległości” – to hasło mazowieckich obchodów setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę. Projekt ma budować pamięć szczególnie młodzieży, kultywować narodowe tradycje, wzmacniać więzi pomiędzy obywatelami i Państwem, ma propagować tradycje wolnościowe i kształtować patriotyczne postawy obywateli, dzieci i młodzieży szkolnej.

Kampanię rozpoczęto - poza inauguracją 23 kwietnia w Warszawie - w Siedlcach. Wojewoda i Wicewojewodowie odwiedzą jeszcze cztery mazowieckie szkoły podstawowe: w Pułtusku, Ostrowi Mazowieckiej, Wyszynie i Radomiu, gdzie zaprezentowane zostaną prace uczniów upamiętniające setną rocznicę odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W Siedlcach, o młodzieży jako "najważniejszym ogniwie polskości" mówił Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera. - Rok obecny to rok szczególny, rok stulecia odzyskania Niepodległości, o którą walczyły pokolenia. Od lat mamy to, co każdy Państwo i suwerenny naród mieć powinien: wolność, niezależność, podmiotowość. Ale Niepodległa nie jest dana raz na zawsze, o Niepodległą i wolność zawsze trzeba dbać, trzeba ją maksymalnie wspierać i kultywować.  - zachęcał społeczność szkolną Zdzisław Sipiera. - To nie przypadek, że program inaugurujemy w Siedlcach. Zawsze miło tu się przyjeżdża, a Siedlec są symbolem tego, co zawsze na Mazowszu było zawsze na najwyższym poziomie i było najlepsze: patriotyzmu, otwartości, życzliwości, tradycji i tego, co Niepodległa zawsze pokazywała na sztandarach. - tłumaczył młodzieży Wojewoda.

-100-lecie odzyskania Niepodległości jest i będzie wielką radością dla nas wszystkich - dodała wiceprezydent Anna Sochacka. - Serdecznie dziękuję wszystkim, którzy chcieli i znaleźli czas aby być tu dzisiaj razem z nami z tej okazji.     

Mazowiecka Kurator Oświaty Aurelia Michałowska namawiała z kolei do dbałości i kultywowania "patriotyzmu dnia codziennego", choćby poprzez dobrą naukę, pracę i stawanie się coraz lepszym.

Na zakończenie spotkania w SP nr 10 przy Mazurskiej, goście i uczniowie zasadzili na przyszkolnym skwerze dąb "100-lecia Niepodległości".

O programie

Program „Mazowieckie – historia Niepodległości” to nie tylko wizyty w szkołach i inscenizacje uczniów. Mazowiecki Urząd Wojewódzki przygotował jeszcze konkursy dla dzieci i młodzieży szkolnej, Dzień Dziecka, a tegoroczna edycja Nocy Muzeów zostały opracowane w taki sposób, aby poprzez zainteresowanie historią Polski i największe sukcesy Państwa Polskiego można było wzmacniać inicjatywy lokalne oraz aktywne i świadome postawy obywatelskie.

Program „Mazowieckie – historia Niepodległości” kierowany jest do wszystkich mieszkańców Mazowsza. Warszawskiej inauguracji programu towarzyszy wystawa pt. „Młoda grafika polska dla Niepodległej”, składająca się z trzynastu wyróżnionych prac w konkursie pod tą samą nazwą, skierowanym do studentów i absolwentów uczelni artystycznych. Ekspozycję można zwiedzać do 18 maja br., od poniedziałku do piątku w holu głównym Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w godzinach pracy urzędu (8:00-16:00).

W ramach kampanii od 21 maja do 19 października, dostępna dla mazowszan będzie również wystawa pn. „Ojcowie Niepodległości”. Ekspozycję będzie można zwiedzać w sześciu miastach województwa mazowieckiego (Warszawa, Siedlce, Radom, Płock, Ciechanów, Ostrołęka).

 

aut. JiC

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

« Powrót

Galeria