Aktualności

17-05-2018

Biało-czerwone na Monte Cassino

Biało-czerwone na Monte Cassino

18 maja 1944 roku po 7 dniach ataku, żołnierze 2. Korpusu Polskiego gen. Władysława Andersa zdobyli Monte Cassino. W Siedlcach już od kilku lat celebrujemy ten dzień wywieszając na ul. Monte Cassino biało-czerwone flagi.

Monte Cassino to wzgórze we Włoszech, nad doliną rzeki Liri, między Rzymem i Neapolem. Ma wysokość 519. m n.p.m. U podnóża góry znajduje się miasto Cassino. Na szczycie wznosi się opactwo benedyktyńskie

Podczas walk o wzgórze zginęło ponad tysiąc polskich żołnierzy, a blisko 3 tysiące zostało rannych. W Siedlcach już od lat w rocznicę bitwy dekoruje się ulicę Monte Cassino flagami narodowymi, aby oddać cześć poległym.

Bitwa o Monte Cassino, zwana też "bitwą o Rzym", to w rzeczywistości cztery starcia stoczone przez wojska alianckie z Niemcami, w rejonie klasztoru na Monte Cassino. Jest uznawana jest za jedną z najbardziej zaciętych walk II wojny światowej.

Próba zdobycia wzgórza, które stanowiło część niemieckiej "linii Gustawa", trwała cztery miesiące. Przed Polakami ten punkt umocnień próbowali zdobyć Amerykanie, Nowozelandczycy, Hindusi i Brytyjczycy. Dopiero podjecie szerszej ofensywy, której główną siłę atakującą stanowił 2 Korpus Polski, pozwolił przełamać obronę Niemców.

Cześć i chwała Bohaterom! Cmentarz polskich żołnierzy na Monte Cassino jest obecnie jednym z najważniejszych miejsc pamięci narodowej.

fot. własna/ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego i Muzeum Wojska Polskiego.

« Powrót