Aktualności

28-05-2018

105 lat "Dwójki"

105 lat "Dwójki"

Szkoła Podstawowa nr 2 im. Gabriela Narutowicza w Siedlcach od kilku tygodni świętuje 105-lecie swojego istnienia. Dzisiaj otrzymała swój nowy sztandar.

 

Obchody jubileuszu "Dwójki" rozpoczęły się 28 maja mszą świętą w kościele pw. Bożego Ciała, podczas której został poświęcony nowy sztandar szkolny, który ufundowano ze składek i datków. W szkole odbyła się uroczysta akademia z udziałem prezydenta Siedlec Wojciecha Kudelskiego i przewodniczącego Rady Miasta Henryka Niedziółki. Jak na jubilata przystało, nie zabrakło tortu.

30 maja szkoła będzie się bawić na balu „Łączy nas Dwójka” z okazji swego 105-lecia istnienia. Obchody zwieńczy bieg na dziesięć i pół kilometra, który odbędzie się 3 czerwca na stadionie lekkoatletycznym przy ul. B. Prusa w Siedlcach.  Sztafeta biegowa na 10,5 km to bieg po 1. okrążeniu na zmianę przez każdą z uczestniczących w sztafecie 5 osób. Biegających czekają łącznie 262,5 okrążenia po 400 m.

Szkoła wydała z okazji swojego jubileuszu publikację „105 lat Dwójki” i przygotowała wystawę „105 lat siedleckiej Dwójki w fotografii”.

W 1912 roku Leon Kozłowski założył prywatną szkołę elementarną z polskim językiem wykładowym. Mimo stosunkowo wysokich opłat za naukę szkoła rozwinęła się, stając się centrum doskonalenia nauczycieli. Słynęła z wysokiego poziomu nauczania i wychowywania. W 1917 roku szkołę przejęło Miasto - przeszła pod Zarząd Magistratu. W przededniu odzyskania niepodległości szkoła liczyła 6 oddziałów, w których uczyło się 225 dzieci.

W latach dwudziestych uczniowie uczyli się następujących przedmiotów: religii, języka polskiego, matematyki, przyrody, geografii historii, języka francuskiego, rysunków, robót i śpiewu. Oceniano również sprawowanie, pilność, uwagę i porządek. Władze szkolne i samorząd miejski starały się o to, aby każda szkoła posiadała własny budynek. Na placu obok elektrowni miejskiej jesienią 1928 roku rozpoczęto budowę gmachu 13-klasowej Szkoły Powszechnej. Jej budowa trwała tylko półtora roku. Dnia 30 marca 1930 r. o godzinie 11.00 poświęcono gmach nowo wybudowanej szkoły przy ul. Kierkuckiej, która odtąd nazywa się ul. Szkolną. (za sp2.siedlce.pl).

 

opr. JiC; foto: Agnieszka Król (Tygodnik Siedlecki)

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

« Powrót

Galeria