Aktualności

28-06-2018

Drugi raz zagrają pod muralem

Drugi raz zagrają pod muralem

W trzy pierwsze piątki lipca (6,13 i 20.07) posłuchamy muzyki w dobrym wykonaniu i do znakomitych tekstów Herberta i Krajewskiego. II Letni Festiwal pod Muralem zaprasza na plac przy CKiS zawsze o 21.00.

W ubiegłorocznym festiwalu furorę wywołał znany polski wirtuoz skrzypiec Vadim Brodski, w tym roku natomiast na początek posłuchamy Marka Piekarczyka z zespołem - byłego lidera heavy-metalowej kapeli TSA z lat 80-tych XX wieku. „Marek Piekarczyk – akustycznie” to koncert, podczas którego gwiazda polskiego rocka zaśpiewa utwory z repertuaru muzyków, którzy swoją twórczością ukształtowali go nie tylko jako artystę, ale przede wszystkim jako człowieka. Każda piosenka poprzedzona będzie krótką anegdotą lub historią z nią związaną. Obok Marka Piekarczyka wystąpią muzycy: Tadeusz Apryjas – gitara i vocal oraz Jacek Borowiecki – instrumenty perkusyjne, a także zaprzyjaźnieni artyści z Teatru ES, którzy będą towarzyszyć wokaliście w postaci chórku.

Koncert wypełnią przede wszystkim ballady rockowe, jak również piosenki zespołów Skaldowie, Czerwone Gitary i innych wykonawców w nowych, ciekawych aranżacjach, które w połączeniu z wyjątkowym głosem artysty, dają słuchaczowi możliwość do dobrej zabawy, wspomnień i ucieczki od współczesnych stereotypów muzycznych.

„Marek Piekarczyk – akustycznie” - Marka Piekarczyka z Zespołem; 6 lipca, o godz. 21:00 na placu (pod muralem) przy CKiS (ul: Świrskiego/Berka Joselewicza).

 

W kolejny piątek, 13 lipca o 21:00 w tym samym miejscu usłyszymy "Herbertorium - oratorium do poezji Zbigniewa Herberta". Bedzie to pierwszy koncert w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Siedlcach. Do "Herbertorium" muzykę napisał Waldemar Koperkiewicz, a utwory wykonają aktorzy Teatru Es, orkiestra Teatru Es i Chór Miasta Siedlce.

„Herbertorium” jest dziełem interdyscyplinarnym - łączy w sobie poezję, muzykę i teatr. Spektakl przenosi nas w świat poezji Zbigniew Herberta. Dzięki dobrze dobranym kompozycjom i aranżacjom widz poznaje takie teksty poety jak „Dom”, „Matka”, „Prolog”, „Ornamentatorzy”, czy najbardziej znany „Przesłanie Pana Cogito”. Wykonawcy w profesjonalny sposób, z dbałością o wysoką jakość wykonania zaprezentują wybrane dzieła ważnego dla polskiej wrażliwości autora. Ubrani w białe stroje na kształt antycznych tog, wykazują się nowatorską interpretacją utworów poety. Partie wokalne i deklamacje, nadają przedsięwzięciu podniosły ton. Herbert był przez współczesnych sobie niezrozumiany, zasłużył na miano „poety wyklętego”. Obecnie jego utwory przeżywają renesans - odkrywane na nowo odzyskują metafizyczny wymiar. W obsadzie premierowej spektaklu znaleźli się aktorzy: Piotr Siwkiewicz i Andrzej Głowacki. Projekt zrealizowano w ramach ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego programu „Herbert” w 2008 roku. Spektakl został wystawiony podczas XVI Ogólnopolskiego Przeglądu Twórczości Zbigniewa Herberta „Herbertiada” w Kołobrzegu.

"Herbertorium - oratorium do poezji Zbigniewa Herberta" - aktorzy Teatru Es, orkiestra Teatru Es i Chór Miasta Siedlce; 13 lipca, godz. 21:00; na placu (pod muralem) przy CKiS (ul: Świrskiego/Berka Joselewicza).


Akustyczny recital najpiękniejszych piosenek Seweryna Krajewskiego, to trzecia z propozycji Festiwalu pod Muralem w lipcu. „Śpiewnik Seweryna Krajewskiego” w wykonaniu zespołu Ambitus band (Radosław Świderski - śpiew, gitara akustyczna, Krzysztof Chromiński - fortepian, Marek Matwiejczyk - bas, Robert Protasewicz - perkusja), czerpie z utworów okresu największej świetności Czerwonych Gitar i z solowej twórczości kompozytora. Usłyszymy utwory znane z filmów oraz napisane przez Seweryna Krajewskiego dla innych artystów, a więc będą to znakomite teksty i muzyka od lat budząca sentyment.

"Śpiewnik Seweryna Krajewskiego" - Amabitus band; 20 lipca, godz. 21:00; na placu (pod muralem) przy CKiS (ul: Świrskiego/Berka Joselewicza).


Wstęp na wszystkie koncerty jest wolny. Serdecznie zapraszamy!

Organizatorami festiwalu są: Centrum Kultury i Sztuki im. A. Meżeryckiego Scena Teatralna MIasta Siedlce oraz Fundacja Kultury ES-trada. Wydarzenie współfinansowane jest ze środków Miasta Siedlce.

 

opr. JiC na podst. CKiS

Znajdź nas na Facebooku: www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

 

 

 

« Powrót