Aktualności

20-07-2018

Oddaj krew, odmień los

Oddaj krew, odmień los

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa Oddział Terenowy w Siedlcach, w sobotę 21 lipca umożliwia chętnym oddanie krwi. To już trzecia z czterech sobót w roku, kiedy można to zrobić.

To trzecia sobota w roku 2018, kiedy wyjątkowo w tym dniu można oddać krew. Kolejną i ostatnią będzie sobota - 20 października b r.

Z danych jakie publikuje Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie wynika, iż na Mazowszu mamy deficyt kilku odczynów krwi: ARh-, BRh- i 0Rh-. Posiadacze tych grup krwi są szczególnie potrzebni.

21 lipca, krew można oddawać w siedzibie Oddziału Terenowego RCKiK w Siedlcach przy ul. Formińskiego 14, w godzinach od godz. 8.00 do 12.30.

Kandydat na dawcę krwi lub dawca krwi powinien:

- w ciągu doby poprzedzającej oddanie krwi wypić ok. 2 l płynów (woda mineralna, soki),
- być wyspanym,
- spożyć lekki posiłek (np. pieczywo, chuda wędlina, ser biały, dżem),
- wykluczyć z diety tłuszcze pochodzenia zwierzęcego: mleko, masło, kiełbasę, pasztet, śmietanę, rosół, tłuste mięso oraz jajka orzeszki ziemne i ciasta kremowe,
- ograniczyć palenie papierosów,
- nie zgłaszać się do oddania krwi jeśli jest przeziębiony (katar) lub przyjmuje leki,
- nie przychodzić do oddania krwi po spożyciu alkoholu!!!

  RCKiK podaje też, kto nie może oddawać krwi (tutaj).

Oddawanie krwi jest całkowicie bezpieczne. Krew pobiera się zawsze sprzętem jednorazowego użytku! W krwioobiegu dorosłego człowieka krąży ok. 5 - 6 l. krwi. Częstotliwość, rodzaj i objętość donacji ustala lekarz kierując się ogólnym stanem zdrowia dawcy.

 

opr. JiC; foto: RCKiK W-wa

Znajdź nas na Facebooku:  www.facebook.com/MiastoPrzyjazne.Siedlce/

« Powrót