Aktualności

12-09-2018

Pokaz e-aut w sobotę

Pokaz e-aut w sobotę

Przy funkcjonującej przy NovymKinie Siedlce stacji ładowania aut elektrycznych (ul. Wiszniewskiego), w sobotę 15 września zobaczymy oficjalną prezentację samochodów elektrycznych, z których już niedługo skorzystamy w ramach siedleckiego programu carsharingu.

PGE Nowa Energia uruchomiła 4 września w Siedlcach 5 stacji ładowania samochodów elektrycznych. Spółka - należąca do Grupy PGE - jest odpowiedzialna za rozwijanie i komercyjne wprowadzanie nowych usług na polskim rynku. Operatorem systemu jest w mieście siedleckie Przedsiębiorstwo Energetyczne.

O godzinie 13.30, na parkingu przy NovymKinie Siedlce będzie można porozmawiać z ekspertami i wysłuchać ich porad oraz praktycznie zaznajomić się z instrukcjami, jak korzystać ze stacji ładowania? Chętni będą mogli też przetestować jazdę autem elektrycznym - będzie bowiem możliwość przejażdżki takim samochodem.

Jakie auto zobaczymy?

Renault ZOE. To w 100% samochód elektryczny. Auto nie emituje zanieczyszczeń podczas jazdy i nie wydaje dźwięku, do którego przyzwyczailiśmy się używając samochodów spalinowych. Jak każdy samochód elektryczny, ZOE bardzo dynamicznie i płynnie przyspiesza. Samochód wyposażony jest w silnik o mocy 68 kW.

Auto napędzane jest energią elektryczną z litowo-jonowego akumulatora trakcyjnego, który można doładowywać w dowolnym momencie. Akumulator umiejscowiony jest pod podłogą więc nie zabiera miejsca w kabinie ani w bagażniku. Samochód wyposażony jest w system, który odzyskuje energię przy zjeżdżaniu z góry i podczas hamowania.

Zasięg Renault ZOE wynosi maksymalnie do 300 km latem. Zimą, kiedy temperatury zewnętrzne są niskie, zasięg tego samochodu spada do 200 km, bo wówczas energia jest wykorzystywana również do ogrzewania samochodu.

Adresy stacji ładowania

Z 5-u uruchomionych stacji, trzy to szybkie stacje ładowania, a dwie o normalnej mocy. Te silniejsze obsługują ładowanie prądem stałym o mocy 50kW oraz ładowanie prądem zmiennym o mocy do 22 kW. Ładowanie prądem stałym na tych stacjach pozwala na naładowanie baterii samochodowej o przeciętnej pojemności od 0 do 80%, w czasie krótszym niż 30 minut. Dwie stacje o normalnej mocy to urządzenia ładujące samochody prądem zmiennym o mocy 2 x 11 kW.

Stacje ładowania PGE są udostępnione wszystkim użytkowników samochodów elektrycznych. Można z nich korzystać bezpłatnie przez sześć miesięcy od momentu ich uruchomienia.

Adresy nowych stacji ładowania:
- Siedlce, ul. Pułaskiego przy Urzędzie Miasta - stacja dużej mocy 50kW DC + 22kW AC,
- Siedlce, Dworzec PKP, pl. Zdanowskiego 1 - stacja dużej mocy 50kW DC + 22kW AC,
- Siedlce, ul. Katedralna 3 - stacja dużej mocy 50kW DC + 22kW AC,
- Siedlce, ul. Wiszniewskiego 4 - stacja normalnej mocy 2 x 11kW AC,
- Siedlce, ul. Monte Cassino 42 - stacja normalnej mocy 2 x 11kW AC.

Na oznakowanych miejscach do ładowania samochodów elektrycznych nie można parkować pojazdów spalinowych. Mogą na nich pozostawać wyłącznie samochody elektryczne i to tylko na czas ładowania.

O pilotażu carsharingu poinformowano w lutym 2018 roku, kiedy przedstawiciele Miasta Siedlce, PEC Siedlce oraz firmy PGE Nowa Energia podpisali list intencyjny. W ramach programu wybudowano stacje ładowania, a teraz uruchamiany jest publiczny system wynajmu samochodów elektrycznych (e-carsharing).

 

opr. JiC

 

« Powrót