Aktualności

10-10-2018

Podlasiacy - kawalerowie Virtuti Militari

Podlasiacy - kawalerowie Virtuti Militari

Blisko 80. fotografii oficerów - kawalerów Orderu Virtuti Militari oraz dokumenty "siedleckiego" 22 pułku piechoty, oglądać można na wystawie w Bibliotece Pedagogicznej przy ul. Asłanowicza 2. Kustosz wystawy - Jerzy Garbaczewski udostępnił materiały ze zbiorów własnych.

Wystawa, w której dominują fotografie, nosi tytuł "Kawalerowie Orderu Virtuti Militari". Przygotowana została z okazji rocznicy 100-lecia odzyskania Niepodległości. Można ją oglądać w dni powszednie od godz. 9.00 do 18.00 i w sobotę (9.00-15.00) w holu na parterze Biblioteki Pedagogicznej im. Heleny Radlińskiej przy ul. Asłanowicza 2 (w czwartek 12.00-18.00), do końca 2018 roku.

Fotografie oficerów - kawalerów Orderu, bohaterów siedleckich pułków wojskowych, pochodzą ze zbiorów własnych Jerzego Garbaczewskiego - historyka i regionalisty. Pozyskane zostały z kolei z Centralnego Archiwum Wojskowego w Rembertowie oraz są efektem poszukiwań Autora, tak jak i udostępnione w trzech gablotach dokumenty: odezwy, kopie legitymacji wojskowych, rozkazy, opracowania historyczne nt. siedleckich jednostek wojskowych.

Na fotografiach znajdziemy osoby, które pochodzą z Siedlec, jak np. mający "swoją"ulicę w Mieście, poległy pod Monte Cassino płk Władysław Kamiński. W większości jednak to wojskowi z okolic Siedlec, Węgrowa, Sokołowa Podlaskiego i innych miejscowości, służący podczas wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921 w 22 pułku piechoty, wchodzącym w skład 9. "podlaskiej" Dywizji Piechoty. Był to - m.in. zdaniem Józefa Piłsudskiego - jeden z najlepszych pułków II Rzeczypospolitej. Na wystawie są także dokumenty dotyczące 9. pułk artylerii polowej.

Na wystawę zapraszamy szczególnie młodzież siedleckich szkół i liceów.

 

opr. własne

« Powrót

Galeria