Aktualności

16-10-2018

40 lat po wyborze JP2

40 lat po wyborze JP2

16 października przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na papieża. Pod pomnik Jana Pawła II licznie przybyli mieszkańcy i młodzież szkolna. Rocznicę uczciły też władze samorządowe Siedlec.

18. Dzień Papieski obchodzony jest pod hasłem: „Promieniowanie Ojcostwa”. Jego organizatorzy - Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia", poza obchodami i uroczystościami, jak co roku zbiera fundusze na pomoc  zdolnym, ale ubogim dzieciom (patrz plakat poniżej). Akcję można wesprzeć przekazując datki do puszek po każdej mszy świętej w Diecezji Siedleckiej, wysyłając sms-a, bądź wpłacając pieniądze na podane niżej konta.

Główne uroczystości Dnia Papieskiego przypadły 16 października.O godzinie 12.00 władze samorządowe i delegacje szkolne młodzieży złożyły kwiaty pod pomnikiem Papieża w centrum Siedlec. Uroczystości urozmaicił występ słowno-muzyczny młodzieży ze Szkoły Podstawowej nr 11 im. Jana Pawła II. (galeria zdjęć poniżej)

Ksiądz biskup Piotr Sawczuk wspominał przy pomniku Jana Pawła II rok 1999 i obecność w Siedlcach Papieża oraz - jak się wyraził - "to wielkie zaskoczenie, z jakim świat przyjął wybór Polaka i przerażenie, z jakim przyjęły go ówczesne polskie władze". Dodał, iż z perspektywy 40 lat, kiedy już Papież został wyniesiony na ołtarze, nasze serce przepełnia wielka radość i wielka wdzięczność Boskiej Opatrzności, że "największy z rodu Polaków"  zyskał autorytet ze względu na zaszczytność pełnionej funkcji w Kościele i  świecie.

Ksiądz Paweł Walkiewicz, wiceprzewodniczący Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia przyjechał do Siedlec w jej imieniu, by powiedzieć, że Święty Jan Paweł II" do dzisiaj czuje się w Siedlcach bardzo dobrze". - Jak święci odchodzą do nieba to czynią jeszcze więcej dobra, a jestem przekonany, że to szczególnie dot. Jana Pawła II. Jako Fundacja jesteśmy mocno wpisani w tę ziemię i diecezję. "Promieniowanie ojcostwa" nie było tylko tytułem Jego dramatu z czasów krakowskich, ale było widoczne w każdym Jego dniu, nauczaniu, a szczególnie modlitwie. I to znajduje odbicie tutaj, bo diecezja siedlecka jest bogatą ziemią w stypendystów z naszej Fundacji. Można spotkać tu i pozyskać wiele wielkich talentów.

Prezydent Siedlec powiedział, że w 1978 roku nikt nie spodziewał się, że Papież odwiedzi Siedlce 21 lat później i na Błoniach Siedleckich będzie cieszył się, że przybyło tam wielu ludzi, "jakby Siedlce liczyły milion mieszkańców". - Od tamtego czasu wiele wielkich rzeczy dokonało się w Mieście i w Polsce. W Siedlcach nie ma odwrotu od pamięci o Janie Pawle II. Od czasu Jego odwiedzin, Siedlce przeżywają systematyczny rozwój i tak będzie na pewno dalej - mówił Wojciech Kudelski.  

O godzinie 16 października 18.00 w kościele pw. św. Jana Pawła II odprawiona zostanie msza św., podczas której odbędzie się koncert zespołu Laudans z Białorusi.

Dzień Papieski rozpoczęła 14 października msza św. w kościele pw. św. Jana Pawła II, przy ul. Rakowieckiej 30 i występ słowno-muzyczny młodzieży, dedykowany Papieżowi, który zakończył XVI Międzynarodowy Turniej Szachowy „Równe szanse.

21 października, w godzinach 13.00-17.00 będzie można bezpłatnie zwiedzać Muzeum św. Jana Pawła II w Szkole Podstawowej nr 11 przy ul. Wiśniowej 5.

21 października o godzinie 12.00 odprawiona zostanie msza św. odpustowa w parafii Św. Jana Pawła II, pod przewodnictwem ks. gen. Sławomira Żarskiego, a o godzinie 17.00 zobaczymy i usłyszymy widowisko słowno-muzyczne "Śpiewnik Papieski" w wykonaniu Teatru ES.

 

wł.

« Powrót

Galeria