Aktualności

31-10-2018

Ratujmy siedleckie nagrobki

Ratujmy siedleckie nagrobki

Przed nami - 1 listopada, ósma już kwesta Siedleckiego Towarzystwa Samorządowego w ramach akcji "Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckich cmentarzach".

STS organizuje akcję charytatywną, aby ratować przepiękne, zabytkowe nagrobki pochodzące z przełomu XIX i XX w. na Cmentarzu Centralnym w Siedlcach. Zgodnie z pozwoleniem – decyzją Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji uzyskano wpis do rejestru zbiórek o numerze 2018/4518/OR i w dniu 1 listopada 2018 roku, przy siedleckich cmentarzach, odbędzie się kwesta w ramach akcji „Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu”

W tym roku - po konsultacjach - z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków uzbierane pieniądze "uratują" nagrobek Jadwigi z Malinowskich Witaszczykowej z 1930 roku oraz przeprowadzony zostanie drugi etap renowacji nagrobka Aleksandra Przybylskiego z 1904 roku.

1 listopada 2017 roku na Cmentarzu Centralnym kwestowało ponad 30 osób, które zebrały 21 704 złote; rok wcześniej 18 762 złote. Dzięki tym funduszom Siedleckie Towarzystwo Samorządowe w 2017 roku odrestaurowało dwa nagrobki przy ul. Cmentarnej:  nagrobek Konstantego Trętowskiego z 1900 roku oraz przeprowadzono drugi etap konserwacji secesyjnego nagrobka z końca XIX wieku - Haliny Rodziewicz.

STS jest wspólnie ze śp. Konstantym Domagałą pomysłodawcą akcji kwestowania pn. "Ratujmy historyczne nagrobki na siedleckim cmentarzu". Siedleckie Towarzystwo Samorządowe w ciągu 7 lat do puszek kwestarskich zebrało ponad 140.000 złotych, które przeznaczono na prace konserwatorskie przy nagrobkach. Towarzystwo pozyskało również środki z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Warszawie – 40 000 złotych, z Województwa Mazowieckiego - 7 800 złotych, oraz Okręgowej Izby Aptekarskiej w Warszawie - 8 000 złotych. Szczegółowe rozliczenia zbiórek znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Dzięki ofiarności Siedlczan uratowano już 15 niepowtarzalnych zabytkowych nagrobków na cmentarzu przy ul. Cmentarnej w Siedlcach. Są to nagrobki: Konstantego Gorazdowskiego i jego żony Aleksandry (z domu Rytel), Marii i Michaliny Zembrzuskich, Wawrzynka Zdziechowskiego, Karola Rapczyńskiego, Jadziuni i Janeczka Wiszniewskich, Katarzyny z Cybulskich Kołodziejskiej, Anadrzeja i Jakóba Wrotnowskich, por. Tadeusza Szarego-Górskiego i Jana Koniecznego, Karola Pauli, Franciszka Syriusza Wolskiego, Karola Marcelego Łuniewskiego, Marii Gorazdowskiej i Marii z Krzeczkowskich Górskiej oraz Haliny Rodziewicz i Konstantego Trętowskiego zostały przepięknie odrestaurowane.

 

opr. JiC

Poniżej: nagrobek Jadwigi z Malinowskich Witaszczykowej z 1930 roku, który ma być odrestaurowany dzięki tegorocznym funduszom:

 

« Powrót