Aktualności

09-11-2018

Nasza „Kolejówka” na stażu w Grecji

Nasza „Kolejówka” na stażu w Grecji

Trzydziestu trzech uczniów z siedleckiej "Kolejówki" wzięło udział w dwutygodniowych (14-28 października) praktykach zawodowych w Olimpic Beach w Grecji.

Ci, którym dane było uczyć się w Grecji - uczniowie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6 w Siedlcach - to 13 osób z klas II-IV o profilu technik grafiki i poligrafii cyfrowej, szóstka z klasy II-IV o profilu technik geodeta, jedenaścioro młodych z klasy II-IV o profilu technik transportu kolejowego i 3 osoby z klasy III-IV o profilu technik dróg kolejowych. Staż odbył się w firmie Golden Sun Mobility Center w miejscowości Olimpic Beach.

Projekt "Przez dobre praktyki ku lepszej przyszłości" został zrealizowany w ramach programu "Ponadnarodowa mobilność uczniów i absolwentów oraz kadry kształcenia zawodowego" finansowanego ze środków POWER na zasadach Programu Erasmus+.

Nasza młodzież w czasie podróży podziwiała malownicze krajobrazy: górzyste tereny, akweny wodne, oryginalne zabudowania państw, przez które podróżowała, tj. Słowacja, Węgry, Serbia, Macedonia oraz docelowej Grecja. Miejscem pobytu praktykantów był hotel Dias w miejscowości Kalliopis, położonej u stóp masywu Olimp nad brzegiem Morza Egejskiego.

Zajęcia praktyczne rozpoczęły się od podstawowego szkolenia BHP, które przeprowadzili opiekunowie poszczególnych kierunków kształcenia.

Praktyki umożliwiły nabycie wiedzy - każda z grup odbyła praktyki w firmach m.in. w Aegean Motorway. Po zajęciach i ciężkiej pracy był czas na odpoczynek: kąpiele w ciepłym Morzu Egejskim, wygrzewanie się na plaży oraz poznawanie kultury greckiej. Młodzi siedlczanie zwiedzili malownicze miasteczko Litochoro, Katerini, przepiękną wyspę Skiathos, z jej oryginalną, zabytkową zabudową i inne ciekawe miejsca. Młodzież uczestniczyła w wycieczce do kompleksu klasztornego Meteory, uznawanego za jeden z „cudów świata”, a także zachwycający klasztor Przemienienia Pańskiego „Wielki Meteor”.

Formalnym uwieńczeniem praktyk, było uroczyste rozdanie certyfikatów – potwierdzających zdobytą przez uczniów wiedzę i nabyte umiejętności. Kolejna grupa uczniów "Kolejówki" wyjedzie do Grecji w marcu przyszłego roku.

 

aut. Maciej Piotrkowicz
 

« Powrót

Galeria