Aktualności

16-05-2019

50 lat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

50 lat Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego

Siedlecka Alma Mater obchodzi złoty jubileusz swojego istnienia. 15 maja, w dniu uroczystości głównych odwiedziło siedlecki uniwersytet grono zaszczytnych gości, były wspomnienia i piękne plany na przyszłość. W święcie uczestniczył Prezydent Andrzej Sitnik.

Aula UP-H przy ulicy Żytniej wypełniona była po brzegi. Nic dziwnego, obchody tak zaszczytnego jubileuszu przypadają raz na 50 lat. Na uroczystość przybyli m.in.: wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin; wicemarszałkowie Senatu: Maria Koc i Adam Bielan; europosłowie: Julia Pitera i Dariusz Rosati; poseł Marek Sawicki, prezydent Siedlec Andrzej Sitnik, starosta siedlecki Karol Tchórzewski, wójt Gminy Siedlce Henryk Brodowski i wielu innych znamienitych gości.

Początki nie były łatwe, wtedy nikt nie ośmielał się nawet marzyć, że powołana szkoła nauczycielska osiągnie tak ogromną przemianę. - Od blisko 10 lat jesteśmy uniwersytetem a nasze miasto jest najmniejszym miastem w Polsce, które może się tym poszczycić – mówiła podczas uroczystości JM Rektor Tamara Zacharuk. – To sprawia, że nasze środowisko ma absulutnie niepowtarzalną wartość. Pani Rektor poinformowała także, że Senat Uniwersytetu zatwierdził nowy statut, który ma wejść w życie od nowego roku akademickiego, a teraz trwają prace nad nowymi regulaminami. Szczególna uwaga będzie poświęcona rozwojowi dyscyplin naukowych, w tym m.in. nauk medycznych i nauk o zdrowiu.

Podczas święta promocję uzyskali „nowi” doktorzy i uhonorowano osoby zasłużone. Tegoroczny doktorat honoris causa przyznano prof. Janowi Jankowskiemu z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, który jest zootechnikiem, specjalizuje się w sprawach hodowli drobiu, głównie indyków.

Podczas uroczystości głos zabrał Prezydent Miasta Siedlce Andrzej Sitnik, gratulując jubileuszu i życząc kolejnych pomyślnych lat.

Treść wystąpienia:

Szanowna Pani Rektor,
Proszę przyjąć moje najszczersze gratulacje. Jubileusz 50-lecia utworzenia Uczelni, dzisiaj Uniwersytetu Przyrodniczo–Humanistycznego w Siedlcach, jest wielkim wydarzeniem nie tylko dla społeczności akademickiej, ale także dla naszego miasta i regionu.
To jest nasz Uniwersytet, a jego zasługi napawają dumą mieszkańców, którzy z uwagą przyglądają się staraniom Władz Uczelni o coraz szerszą ofertę kształcenia i jak najwyższą jakość badań naukowych.

Rozwój nauki i techniki w ostatnich dekadach bardzo przyspieszył, wyzwania współczesności wyraźnie wskazują, że umiejętność myślenia naukowego umożliwi odpowiedzialne działania obecnemu pokoleniu i następnym. 50 lat istnienia Uczelni to olbrzymi dorobek naukowy, to setki wykładowców pracujących na rzecz kształtowania społecznych elit. Tegoroczne obchody to niezwykle doniosła i uroczysta chwila do podsumowania tych lat pracy i wysiłku całej uniwersyteckiej społeczności.

Serdecznie dziękuję za dotychczasową współpracę z Miastem Siedlce. Mieszkańcy miasta chcą być blisko Uniwersytetu, naukowców i współczesnej wiedzy. Niech kolejne lata umożliwią nam doskonalenie tej współpracy.

Uczelni życzę realizacji nowych wyzwań, rozwoju kadry naukowej i bazy dydaktycznej, wielu spektakularnych wydarzeń naukowych, inicjatyw podnoszących prestiż.

Pani Rektor, na Pani ręce składam serdeczne gratulacje i życzenia wszelkiej pomyślności dla całego akademickiego środowiska.

 

 

« Powrót

Galeria