Aktualności

03-12-2019

XXII Targi Rękodzieła Artystycznego

XXII Targi Rękodzieła Artystycznego

W najbliższy piątek i sobotę, 6 i 7 grudnia odbędą się XXII Targi Rękodzieła Artystycznego, organizowane przez Grupę Arche.

Targi Rękodzieła Artystycznego to cykliczna impreza odbywająca się nieprzerwanie od 1998 roku w Siedlcach. Na targach prezentowane jest rękodzieło, które często wiąże się z tradycją, a tradycje ze świętami. Dlatego też Targi odbywają się zawsze przed świętami Bożego Narodzenia w pierwszy weekend grudnia. Od kilku lat organizowane są również targi wielkanocne pod nazwą „Jarmark Tradycji Wielkanocnych”.

Podczas targów swoje wyroby prezentuje wielu wystawców. Są to rękodzielnicy z całej Polski, którzy imprezę odwiedzają od lat, ale także twórcy z Ukrainy i Białorusi. Aby umilić czas zwiedzającym w trakcie imprezy prowadzone są warsztaty ceramiczne, rzeźbiarskie, tkackie oraz warsztaty z robienia biżuterii. Podczas tego wydarzenia nie może zabraknąć występu Podlaskiego Janka Muzykanta, Mieczysława Borkowskiego.

Targi odbywają się zawsze w Siedlcach w Parku Handlowym Arche przy ul. Brzeskiej 134. To stała impreza wpisana w kulturalne życie Siedlec. Zapowiadają zbliżające się święta za sprawą wyjątkowych tradycyjnych wyrobów oraz ozdób świątecznych, które można nabyć od rękodzielników i artystów ludowych. Co roku zwiększa się liczba twórców, którzy chcą prezentować ciągle nowe produkty zarówno z Polski, jak i spoza granic kraju.

Targi od początku swojego istnienia były doskonałą okazją do propagowania kultury tradycyjnej, odgrywającej ważną funkcję w kształtowaniu poczucia tożsamości regionalnej. Dlatego od 2012 roku, jako impreza towarzysząca organizowany jest Konkurs Sztuki Nieprofesjonalnej „Szukamy Nikifora”. Pokonkursowa wystawa prac dostępna jest dla zainteresowanych w trakcie trwania targów na terenie Arche Hotelu Siedlce.

Od zawsze ideą targów była możliwość spotkania się ludzi, których łączy pasja tworzenia, wymiany poglądów, podpatrywania metod pracy oraz bezpośredniej konfrontacji z odbiorcami, którzy weryfikują wytwarzane produkty. Do tej pory jest to przede wszystkim czas rozmów i spotkań.

W piątek i sobotę wystawcy zapraszają między 10.00 a 16.00 na ul. Brzeską 134. Oprócz polskich twórców i producentów będą również goście z Ukrainy i Białorusi.

Organizatorami targów na przestrzeni lat jest: Grupa Arche, Fundacja Leny Grochowskiej oraz Stowarzyszenie Wspólnota Arche.

« Powrót